Wybierz język: Polski
Historia

Ostródzki Festiwal Ognia zrodził się w naszych głowach na początku naszej działalności. Fundamentem tego pomysłu była chęć spotkania się z innymi grupami zajmującymi się artystyczną pracą z ogniem. Na początku miało być to bardzo luźne spotkanie na zasadzie zwykłych odwiedzin, lecz po licznych dyskusjach w grupie oraz rozmowach z Biurem Promocji Miasta Ostródy z czasem przerodziło się to w pomysł stworzenia poważnej imprezy zajmującej się tematyką ognia jako narzędzia artysty.


Edycja I - rok 2004

Festiwal Ognia 2004 Ostróda Pierwszy festiwal ognia, był niewielką imprezą, w której uczestniczyło nie więcej niż 50 osób. Wspólne treningi i warsztaty zaowocowały wspólnym występem który pokazał w jaką stronę festiwal powinien się rozwijać. Podczas wielu prób stworzyliśmy spektakl nazwany "Ex animo", który był nawiązaniem do mitologi słowiańskiej. Już podczas tej edycji widać było, że tego typu imprezy w Polsce mają przyszłość.Edycja II - rok 2005

Festiwal Ognia 2005 Ostróda Drugi festiwal ognia był w pewnym sensie przygotowaniem do naprawdę dużej imprezy. Jako organizatorzy wiedzieliśmy już, o co powinniśmy zadbać na kolejnych festiwalach. Podczas tej edycji odbyła się ognista parada ulicami miasta. Parada wędrując ulicami cały czas kierowała się do miejsca w którym miał odbyć się finał festiwalu. W trakcie przemarszu uczestnicy prezentowali swoje umiejętności na czterech scenach ulicznych. Mieszkańcy Ostródy który przechodzili obok zatrzymywali się przynajmniej na chwilę aby obejrzeć to co dzieje się na ulicach miasta. Druga edycja Festiwalu Ognia to także eksperytent dotyczący spektaklu finałowego. Chcieliśmy pokazać, że taniec z ogniem to nie tylko odwołanie do mistycyzmu ognia, ale to także świetna zabawa oraz pasja wielu ludzi. Efektem tego był spektakl pt. "Mechanicy", pokazujący pracę warsztatu samochodowego oraz mówiący o budowaniu ognistego pojazdu. Cały finał odbywał się w humorystycznej konwencji...

Galeria zdjęć 2005

Edycja III - rok 2006

Festiwal Ognia 2006 Ostróda Z myślą o kolejnych edycjach festiwalu przenieśliśmy imprezę na nowe miejsce oraz na większy obiekt - halę widowiskowo-sportową Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Było to dobre posunięcie, ponieważ liczba uczestników która przybyła do Ostródy sprawiła, że festiwal stał się największą i najbardziej znaną imprezą w Polskim środowisku tancerzy ognia oraz środowisku kuglarskim. Ten festiwal był także przełomowy pod względem finału. Po wielu burzliwych dyskusjach postanowiliśmy opracować wstępny scenariusz oraz wybrać motyw przewodni spektaklu, tak aby uczestnicy poznali go jeszcze przed przyjazdem do Ostródy. Uczestnicy przygotowali się perfekcyjnie, dzięki czemu przez cały czas trwania festiwalu mogliśmy oglądać niesamowite stroje nawiązujące do finałowego spektaklu. Zdecydowaliśmy się, aby finał opierał się na klimacie post nuklearnej przyszłości, natomiast samo przedstawienie ukazywało walkę dwóch klanów, walczących o prawo do władzy. Spektakl nazwaliśmy "Fire & Steal".

Galeria zdjęć 2006

Edycja IV - rok 2007

Festiwal Ognia 2007 Ostróda Podczas przygotowań do tej edycji zachowaliśmy wiele pomysłów z poprzednich lat. Chcieliśmy jednak spróbować czegoś nowego... tak własnie powstał pomysł próby ustalenia rekordu w ilości osób ziejących ogniem w tym samym miejscu i czasie. Podczas tej próby na scenie pojawiło się 76 uczestników którzy zmierzyli się z tym zadaniem. Tematem finału podczas tej edycji był szalony, surrealistyczny cyrk. Uczestnicy pokazali spektakl pt. "Circus Freak Show".

Galeria zdjęć 2007

Edycja V - rok 2008

Festiwal Ognia 2008 Ostróda Po wysokiej frekwencji w wyznaczeniu rekordu w pluciu ogniem podczas IV edycji, zdecydowaliśmy się ponownie pobić ten rekord. Próba poprawienia rekordu udała się w oszałamiającej liczbie 114 osób! Finał festiwalu ognia opowiadał o nierozstrzygniętej walce Dobra z Ciemnością o Ziemię. Udało nam się stworzyć prosty i przejrzysty pokaz, który był zarazem największym ogniowym widowiskiem w Polsce.

Galeria zdjęć 2008

Edycja VI - rok 2009

Festiwal Ognia 2009 Ostróda W tym roku postanowiliśmy wyjść poza schematy poprzednich lat. Dlatego też miejskie molo przebudowaliśmy na 17 metrowy okręt piracki, a w samym spektaklu wzięło udział ponad 70 osób. Pokaz przedstawiał atak piratów na wioskę dzikusów w którym ukryty był tajemniczy skarb. W spektaklu nie zabrakło syren ,morskich potworów i wystrzałów z armat. Nikt poza kapitanem statku i jego najbliższą świtą nie uszedł z życiem...... agrrrr!

Galeria zdjęć 2009

Edycja VII - rok 2010

Festiwal Ognia 2010 Ostróda Na wielu imprezach ogniowych organizowane są konkursy fireshow, więc czemu takiego nie zorganizować na naszym festiwalu? Na naszym konkursie w szranki stanęły trzy grupy. Niestety okazało się, że konferansjer to szalony naukowiec który dodał tajemnej mikstury do paliwa i przemienił uczestników w potwory. Jednak - "show must go on". Konkurs trwał dalej, z tym że o dominację walczyły zombie pod wodzą Frankensteina, wampiry którym przewodził Hrabia Dracula, a Freddy Kruger staną na czele postaci z Horrorów.
Trochę jako parodia, trochę na poważnie, ale mrok ogarnął wszystkich...

Galeria zdjęć 2010

Edycja VIII - rok 2011

Festiwal Ognia 2011 Ostróda Takiego festiwalu jeszcze nie było! Prócz turnieju Nerf War i wizyty światowej klasy gości, odbył się finał dosłownie nie z tej ziemi! Rusztowania, platformy zawieszone na dźwigach i inne specjalne konstrukcje zostały zbudowane specjalnie po to, by ukazać, jak Fabryka Feniksów została uratowana przed starym, obłąkanym byłym nadzorcą, który za wszelką cenę starał się ją zniszczyć, a nowa ekipa stworzyła płonącego feniksa – i to wszystko oczywiście w niezwykle widowiskowy sposób!

Edycja IX - rok 2012

Festiwal Ognia 2012 Ostróda Podczas tej edycji przenieśliśmy się w świat magii i czarodziejstwa. Niezwykle widowiskowe pojedynki na różdżki, poszukiwania ukradzionej księgi i dwie szkoły walczące o tytuł najlepszej szkoły magii… a to tylko podczas finału! Na festiwalu odwiedzili nas Cyrille Humen i Darragh McLoughlin, więc uczestnicy mieli okazję poznać cyrk z najlepszej strony. Kuglarskie Igrzyska i szalony Open Stage… czego chcieć więcej?

Galeria zdjęć 2012

Edycja X - rok 2015

Festiwal Ognia 2015 Ostróda Długo wyczekiwany, jubileuszowy, X Festiwal Ognia spełnił pokładane w nim nadzieje. Podczas finału próbowaliśmy rozmrozić całe królestwo i... odnieślimy sukces! Pierwszy raz wprowadziliśmy LEDy do finału, co okaząło się być świetną decyzją. Na festiwalu odwiedziły nas Svetlana Zueva i Birte, pokazując nam zupełnie nowe podejście do manipulowania sprzętem. Do zobaczenia na następnej edcyji!fire show, taniec z ogniem
Copyright © 2012 Festiwal Ognia. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie materiałów ze strony zabronione.